Офіс Єрмака і президента. Що ховається за гучними кадровими змінами

Світ очікує загострення ситуації по всій лінії фронту в Україні наприкінці лютого – на початку березня: західні медіа прямим текстом повідомляють, що Володимир Путін готується до нового наступу.

Об этом сообщает Проект РУ


В самій Україні замість обговорення посиленої оборони суспільство сфокусоване на низці гучних скандалів: обурливі закупівлі в Міноборони, багатотисячні хабарі на купівлі генераторів, подорожі чиновників на відпочинок під час війни, дорогі маєтки депутатів, мільярдні держзамовлення на близьких осіб…


Все це очікувано викликає лише одну емоцію – обурення. Його рівень настільки високий, що злість українців підштовхує владу в особі Володимира Зеленського до швидких та показових дій.


"Те, що стосується енергетики і закупівель. Те, що стосується відносин між центральною владою і регіонами. Те, що стосується закупівель для військових, тощо. Суспільство отримає повну інформацію, а держава зробить потужні необхідні кроки", – заявив президент під час одного зі своїх щоденних звернень минулого тижня.


І майже одразу у відставку відправили заступника міністра оборони, заступника міністра інфраструктури, кількох прокурорів, голів ВЦА та колись близького до президента заступника голови ОПУ Кирила Тимошенка.


І це ще не останні зміни в усіх гілках влади.


"Українська правда" вирішила розібратися, як насправді втратив посаду Тимошенко, що зараз відбувається в Офісі президента, кого з урядовців попросять на вихід уже на найближчих засіданнях Верховної Ради та через яке рішення Зеленського кілька депутатів готові скласти мандати.


Офіс без Тимошенка: Як Єрмак виживав свого заступника та що відбувається з регіональною політикою


23 січня Кирило Тимошенко, як зазвичай, працював на Банковій, проводив селектори. До вечора він навіть не підозрював, що того дня йому таки доведеться писати заяву про відставку.


За даними УП, ввечері 23 січня Тимошенко мав коротку розмову з президентом.


Володимир Олександрович без зайвого крику, спокійним тоном попросив його написати заяву на звільнення. Після майже чотирьох років спільної роботи з часів передвиборчої кампанії таке холодне прохання зачепило Тимошенка.


Заступнику голови ОПУ не запропонували жодної посади – мовляв, "поговоримо про це за місяць".


"Кирилу зараз треба зникнути з медіа. Нехай місяць-другий відпочине, переосмислить все", – пояснює УП впливовий співрозмовник на Банковій.


Звільненню Тимошенка передувала довга історія.


В 2020 році Андрій Єрмак став головою Офісу президента після того, як зумів викинути з команди свого попередника Андрія Богдана.


Тоді ж під загрозою звільнення опинився й Кирило Тимошенко, який на той час відповідав за інформаційну політику ОПУ і якого в команду привів Богдан.


Бажання голови Офісу позбутися такого заступника посилювалося двома важливими факторами, на які завжди звертає увагу Єрмак.


Перше: Тимошенко напряму і достатньо по-дружньому спілкувався з президентом, що означає наявність альтернативного каналу комунікації. А голова ОПУ завжди прагнув бути тим єдиним, хто має право інформувати Зеленського напряму.


Друге: заступник Єрмака був надто амбіційним і за будь-якої нагоди із задоволенням посів би місце голови ОПУ.


Масла у вогонь додавало і те, що в перші місяці роботи Єрмака попередня команда насторожено ставилася до нового шефа та навіть намагалася "збити" його з посади. Одним із "заколотників" був Тимошенко, який на початку 2020 року на нарадах із президентом акуратно критикував свого начальника. Щоправда, спроби похитнути голову ОПУ закінчилися нічим.


Тоді Єрмак вчинив хитро: щоб мінімізувати вплив Тимошенка, він взяв собі позаштатним радником політтехнолога Михайла Подоляка, якому поставив задачу перебрати на себе комунікації. Іншими словами, Подоляк дублював роботу заступника голови ОПУ.


Тоді Тимошенка від звільнення врятувала його спритність: коли тільки-но почалася коронакриза, він побачив можливість для себе і став секретарем координаційної ради з протидії поширенню Covid-19 при Зеленському. Коли Подоляк посунув Тимошенка від медійки, заступник Єрмака зайнявся запуском "Великого будівництва".


Коронакриза та "Велике будівництво" дозволили заступнику глави ОПУ побудувати зв’язки з регіонами.


Спритність завжди допомагала Кирилу знаходити своє місце і бути задіяним в різних секторах


Коли перший заступник голови ОПУ Сергій Трофімов, який координував голів ОДА, пішов у відкриту конфронтацію з Єрмаком, стало очевидно, що справа йде до звільнення Трофімова.


На той момент на Банковій не виникало сумнівів, що робота з регіонами найкраще підійде саме Тимошенку.


Таким чином Кирило Владленович став заступником голови ОПУ з питань регіональної політики.


Крім головної роботи на Банковій, Тимошенко також відповідав за перезапуск державного телеканалу "Рада", а з початком повномасштабної війни був задіяний до координації телемарафону.


Однак після 24 лютого Тимошенко почав втрачати вплив.


Займатися відбудовою довірили віцепрем’єру Олександру Кубракову, який за останній рік максимально проявив свої менеджерські здібності.


Підвищенню Кубракова посприяв також прямий доступ до Зеленського: впродовж березня-квітня міністр багато часу працював у бункері разом із президентом та керівництвом ОПУ.


Щоб залишитися в команді, Тимошенку не лишалося нічого іншого, як шукати своє нове місце та доводити Єрмаку й Зеленському, що він потрібен.


Паралельно заступник голови ОПУ зайнявся системним піаром. Завів акаунт Tik-Tok, куди постив відео, де на селекторах сварить голів ВЦА, розкручував свій Instagram за рахунок фотозвітів із поїздок по країні, намагався замкнути всю комунікацію регіонів про обстріли та відбудову на свій Telegram та ледь не щодня вмикався у телемарафон.


"Кирило розумів, що рано чи пізно Андрій Борисович його з’їсть. Він думав, що себе піарно розкачає, а потім виб’є якусь посаду, або забезпечить кар’єрний ріст. Але Єрмак відразу цю схему розгадав", – розповідає УП впливовий член команди Зеленського.


"З літа Кирило почав вставляти своє прізвище у соцопитування, аби дізнатися, яка у нього впізнаваність. Ринок соціологічних груп дуже маленький, хтось комусь точно проговориться. Зранку ти робиш замовлення, ввечері Єрмак знає, хто що заміряє. А для Єрмака і Зеленського такі речі як червона ганчірка", – додає співрозмовник, наближений до президента.


Медійна активність Тимошенка зіграла з ним злий жарт. Він прикував до себе занадто багато уваги не тільки з боку політиків, але й ЗМІ.


З осені заступник голови ОПУ став регулярним фігурантом журналістських розслідувань. Спершу "Бігус.інфо" розповіли, що для поїздок у регіони Тимошенко користується службовим автомобілем Chevrolet Tahoe, який компанія "General Motors" передала Україні для гуманітарних місій.


Згодом "Українська правда" дізналася, що Тимошенко переїхав у шикарний маєток на 1200 квадратних метрів, який орендує у київського забудовника Ігоря Ніконова.


Пізніше стало відомо, що впродовж літа Тимошенко катався на автомобілі Porsche Taycan вартістю 100 тисяч доларів, який належить компанії неформального куратора Запорізької області від влади Веміра Давітяна.


Ці скандали добряче розхитали позиції Тимошенка, але він все одно залишався в ОПУ. Головна причина була в тому, що в команді президента схожий спосіб життя веде не один Тимошенко.


Зміна в його побуті та поповнення автопарку – це радше правило, а не виняток у новій владі. Просто дані про статки більшості інших, "тихих" членів команди Зеленського закриті. Всі раніше відкриті реєстри наразі є недоступними для звичайних користувачів через воєнний стан.


Фото на згадку із заявою про звільнення


То чому саме зараз звільнили і чому саме Тимошенка?


Насправді в команді влади чутки про відставку заступника голови ОПУ ширилися останні два тижні.


Однак, як переконують співрозмовники УП на Банковій, у ВРУ та в Кабміні, остаточне рішення розпрощатися із замом голови ОПУ Зеленський ухвалив після скандалів із закупівлями харчів для військовослужбовців за завищеними цінами. А також після затримання заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Василя Лозинського, який хотів заробити 400 тисяч доларів при закупівлі генераторів.


Хоча прямого стосунку до цих історій Тимошенко не має, величезне обурення суспільства почало перекидатися на Банкову.


Зеленському не залишалося нічого іншого, як перейняти ініціативу та самому стати "караючою десницею" для недобросовісних чиновників.


І Тимошенко потрапив під роздачу, як кажуть, за компанію: щоб згодом не виникало запитань, "чому одних звільняють, а інших покривають".


Заступник керівника ОПУ усвідомлював, що його звільнення стає все ближчим, але все одно не вірив, що воно таки відбудеться.


"Американські партнери натякали різним людям у владі, що варто зробити чистку кадрів від заплямованих людей, в тому числі і в Офісі. Більшість, звичайно ж, подумали про Татарова. Але, схоже, Андрій Борисович зрозумів натяки по-своєму", – з легкою іронією розповідає УП один із членів команди президента.


Заступник Єрмака Олег Татаров за часів Януковича працював заступником начальника головного управління Міністерства внутрішніх справ. Під час Революції гідності він був одним із офіційних спікерів МВС та публічно критикував протестувальників. Згодом заступник Єрмака працював керівником юридичного департаменту в корпорації "Укрбуд".

В 2020 році детективи НАБУ підготували Татарову підозру щодо посередництва у дачі хабара. За версією слідства, у 2017 році він допоміг тодішньому президенту "Укрбуду" Максиму Микитасю організувати підкуп експерта МВС у справі щодо квартир для Нацгвардії. Згодом справу забрали в антикорупційних органів до СБУ, де її і "поховали".

Загалом громадські активісти вже майже три роки вимагають у Зеленського звільнити скандального заступника Єрмака.Разом із Тимошенком посади втратили голови ВЦА у Дніпропетровській, Сумській, Херсонській, Запорізькій областях. Усіх їх пов’язують із вже колишнім заступником голови ОПУ. Кожен із них так само має свій скелет у шафі.


Колишній керівник ВЦА Дніпропетровської області Валентин Резніченко є фігурантом розслідування УП щодо виділення 1,5 мільярда гривень фірмі "Будінвест інжиніринг", співвласником якої була фітнес-тренерка і компаньйонка Резніченка у подорожах за кордон.


Колишній голова ВЦА Запорізької області Олександр Старух фігурує у скандалі щодо розкрадання гуманітарної допомоги в області.


Екскерівник ВЦА Сумської області Дмитро Живицький свого часу підписав розпорядження про виїзд із країни свого радника Олександра Безніса, щодо якого поліція відкрила справу про змову на тендерах по ремонту доріг.


"Українська правда" намагалася з’ясувати в НАБУ, чи бюро розслідує провадження, де фігурують Тимошенко та колишні голови ВЦА. Однак у відомстві відмовилися відповідати на наші запитання, спираючись на тезу про таємницю слідства.


На посаді заступника голови ОПУ з питань регіональної політики Тимошенка замінив нехаризматичний колишній голова ВЦА Київської області Олексій Кулеба.


Кулеба є креатурою Андрія Єрмака. Свого часу він працював першим заступником голови КМДА. В інтерв’ю УП Віталій Кличко по суті зізнався, що у київську владу Кулебу лобіював саме голова ОПУ.


"Щоб ви розуміли, Кулеба остаточно дізнався про своє призначення зі ЗМІ. Льошу ледь не перед фактом поставили, що він переходить в Офіс", – зізнається співрозмовник, близький до ОПУ.


Наразі Кулеба входить у курс справ та вже проводить селекторні наради з головами ВЦА.


"Олексій більш бюрократичний, ніж Кирило, але й значно обережніший. Ми вже побачили, що він не такий швидкий, як його попередник, але значно розважливіший", – пояснюють УП в команді Зеленського.


"На селекторах він говорить однією мовою з головами ОВА, бо ще сам буквально вчора був на їхньому місці. Ну і задачі ставить більш обережно, розуміючи юридичні моменти, щоб потім ДБР, НАБУ не мали претензій", – додають на Банковій.


Влітку 2022 року команда Зеленського почала готувати реформу Кабміну


Наразі Кулеба разом із Єрмаком займаються пошуком нових голів ВЦА в областях, де адміністрації залишилися без керівників.


Завдання доволі непросте, адже бажаючих очолити Херсонську, Запорізьку, Дніпропетровську й Сумську області зараз не так вже й багато. Всі ці області лежать якраз на напрямках потенційного нового наступу російської армії.


Також найближчим часом посаду голови ВЦА може втратити Сергій Гайдай з Луганської області, якого хочуть відправити послом у Казахстан.

Источник: Преступная Россия